W jaki sposób piłka nożna kształtuje kompetencje społeczne?

Najczęściej sport jest polecany ze względu na zdrowie fizyczne. Warto jednak zauważyć, że ma on znacznie więcej zalet. Uczy wytrwałości, kształtuje charakter, a w przypadku sportów zespołowych, pozwala też kształtować cenne umiejętności społeczne. O tym, że sport odgrywa w życiu człowieka istotną rolę, mówili już greccy filozofowie, ale czy wiedzieli, jak wiele dobrego czyni dla naszego ciała, ducha i relacji z innymi? Zaleca się, by pierwsze zajęcia sportowe miały już małe dzieci. W końcu czym skorupka nasiąknie…

Wpływ sportu na psychikę

Niezależnie od tego, na jaką dyscyplinę sportową decyduje się dziecko lub do jakiej je zachęcimy, czeka je wiele wyzwań, ale też wiele radości. Przede wszystkim sport kształtuje poczucie poszanowania siebie. To też lekcja wytrwałości, determinacji w dążeniu do celu i walki z przeciwnościami. To pokonywanie własnych słabości.

Nie bez znaczenia jest też konieczność dostosowania się do zasad, jakie panują w społeczeństwie. Każdy sport to inne reguły gry i nie można poza nie wykraczać. Jeśli do tego weźmie się specyfikę sportów zespołowych, jest potężna dawka nauki praw, jakie panują w grupie i kompetencji, których nie da się zdobyć inaczej, jak przez ćwiczenie.

Jak piłka nożna kształtuje umiejętności społeczne?

Najpopularniejszym sportem zespołowym jest piłka nożna. Dziecko musi być w drużynie. Uczy się tego, że nie są ważne jego jednostkowe decyzje, jego wola. Liczy się zespół, z którym trzeba współdziałać. Ćwiczy współpracę w grupie, musi się dopasować. Wspólnie z pozostałymi graczami musi dążyć do zwycięstwa.

Poza współpracą jest współzawodnictwo. W piłce zawsze jest przeciwnik. Trzeba wiele z siebie dać, by zwyciężyć, a jednocześnie radzić sobie z porażką, uczyć się rozładowywania silnych emocji, by było to zgodne z zasadami. To też nauka odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i za grupę. Są i wspomniane zasady – nie wszystkim dzieciom łatwo jest zaakceptować reguły, a tym bardziej się do nich zastosować.

Terapia na boisku?

Sport nie jest tylko rozrywką, nie każdy musi być mistrzem i osiągać spektakularne wyniki, ale każdy może uprawiać. Można powiedzieć, że piłka nożna to też swego rodzaju terapia dla dzieci, które mają trudności w kontaktach społecznych. Podczas meczu piłkarskiego ćwiczą swoje umiejętności niemal na każdej płaszczyźnie. Wiedzę tę warto wykorzystać. Jeśli wiadomo, że dziecko ma kłopoty lub diagnozę związaną z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, warto wziąć pod uwagę zapisanie na piłkę nożną.

W roku szkolnym często brakuje czasu na inne zajęcia poza terapią, ale kiedy przychodzą ferie lub wakacje, jest czas odpoczynku i wytchnienia. Można wziąć pod uwagę turnusy rehabilitacyjne, gdzie będą zajęcia z piłki nożnej. Będzie to fantastyczne połączenie przyjemnego z pożytecznym. Tradycyjne formy terapii mogą być przeplatane zajęciami piłkarskimi, które pozwolą na kontakty z rówieśnikami, ćwiczenie zasad i wszystkiego, czego podczas terapii dziecko uczy się w teorii.